Zdieľať a tlačiť

color #000000
color #000000
260 1 1

Iniciatíva 1000 dní

Spánok

Desať trikov, ktoré pomôžu uspať vaše bábätko.

Trik 1: Budík. Obvykle sa budík používa pri vstávaní, avšak pomáha aj pri zaspávaní. Monotónne tikanie mechanických hodín núti bábätká zívať a zároveň im dáva pocit bezpečia. Tikot im pripomína niečo, čo počúvali v maminom bruchu dlhých deväť mesiacov - tlkot maminho srdca. Keď máte doma metronóm, tlkot srdca môžete kopírovať ešte lepšie nastavením podľa pulzovej frekvencie.

Trik 2: Prístroj na zdriemnutie. Objavenie plne automatizovanej práčky v 40-tich rokoch 20. storočia bolo pre mamičky požehnaním. V prvom rade samozrejme preto, lebo v nej oprali hory špinavej dojčenskej bielizne. Ale tento domáci pomocník ukázal svoju ďalšiu dobrú stránku: rytmický zvuk práčky uspí bábätká. Dôležité ale je, aby bábätko nebolo položené na pračke, lebo vibrácie ho môžu posunúť na kraj a môže dôjsť k pádu. Detské ležadlo vedľa pračky je omnoho bezpečnejším miestom. 

Trik 3: Loďka do krajiny snov. Keďže mamičky neperú bielizeň každý deň, ako alternatíva pračky poslúži aj CD so šumom mora. Hojdajte Vaše bábätko nežne na Vašich rukách. Zaručene zaspí a bude sa cítiť ako keby bolo v loďke na mori.

Trik 4: Kúpeľ. V teplej vani sa bábätko cíti ako plod v plodovom vaku, a preto sa uvoľní. Upokojujúce prísady do kúpeľa s účinnými látkami vhodnými pre bábätká spravia svoje. Tip: bábätko kúpte bezprostredne pred uložením do postele a pri stlmenom osvetlení.

Trik 5: Masáž hlavičky. Niekedy sú už ruky aj nohy úplne unavené, ale mozog je stále aktívny a šíri dojmy, ktorými bolo bábätko počas dňa zásobované. V takom prípade pomôže nežná masáž, pri ktorej sa bábätku hladká hlavička od záhlavia smerom k čelu. Ak sa bábätko stále otáča, položte mu tenkú bavlnenú šatku cez tvár, aby ho nevyrušovali žiadne podnety. Rovnako dobrý trik: nežne hladkajte, masírujte a bozkávajte jeho chodidlá.

Trik 6: Voňavý vankúšik. Levanduľa nevyháňa len mole, ale aj úzkostlivé myšlienky. Jej liečivá vôňa upokojuje dospelých, ale bábätká ešte viac, lebo majú mimoriadne citlivý čuch. Usteľte si pre seba a pre Vaše nepokojné bábätko jednoducho na levanduľový vankúšik a tešte sa na sny o dovolenke pri Stredozemnom mori, odkiaľ pochádza aj táto rastlina.

Trik 7: Plyšový medvedík. Ešte viac ako vôňa levandule novorodenca upokojí vôňa jeho mamy alebo jej prítulná náhrada: plyšové zvieratko s vôňou mamy. Zoberte si so sebou do postele na noc plyšového medvedíka. Nahradí Vašu prítomnosť v detskej izbe počas noci.

Trik 8: Nočná posteľ & denná posteľ. Bábätko často krát nevie, kedy je deň a kedy noc. Súvisí to s tým, že si poobede rado odpočinie. Aby si zvyklo na to, že nočný spánok má trvať dlhšie ako ten poludňajší,  mali by ste ho radšej uložiť do inej postele ako na noc. Okrem toho zaveďte rituály spojené s nočným ukladaním sa na spánok: teplý kúpeľ, nočná košieľka, uspávanka alebo prítmie. Časom si bábätko zapamätá, že spánok cez deň je iný a predovšetkým kratší.

Trik 9: Polnočné občerstvenie. Novorodenci potrebujú nepretržite potravu, a preto sa viackrát za noc zobudia, lebo majú jednoducho hlad. Aby sa dieťatko pri každom kŕmení úplne nezobudilo a následne dlho nezaspávalo, platí nasledovné: urobte rozdiely medzi kŕmením cez deň a v noci. Čas na jedenie cez deň by mal byť živý, kým nočný taký pokojný, ako je to len možné. Nakŕmte Vaše bábätko hneď, ako sa zobudí, vôbec sa s ním nerozprávajte a svetlo nechajte vypnuté. Cez deň robte všetko naopak. Veľa sa s ním rozprávajte, sadnite si spolu na svetlé miesto a rozvíjajte rituály, pri ktorých si zapamätá, že teraz je deň.

Trik 10: Zvonkohra. Čo sa týka uspávacích pomôcok, klasická hudba skutočne nevyjde nikdy z módy. Stará dobrá zvonkohra je spoľahlivým nástrojom na uspávanie. Keď bábätko počuje známu melódiu, vie, že teraz treba spať.