Veľké očakávanie 

Tehotenstvo patrí k najkrásnejšiemu a možno zároveň k najnáročnejšiemu obdobiu života ženy. Ako nastávajúca maminka si už určite nejakú dobu prechádzate nielen fyzickými, ale rovnako vplyvom hormónov i psychickými zmenami. Máte už iste pre Vaše bábätko vybrané meno, nakúpené potrebné veci a ste netrpezlivá v čakaní na nové obdobie svojho života.

Aj v poslednej fáze Vášho tehotenstva sa snažte myslieť na zásady správneho stravovania. Vaša výživa a životný štýl z veľkej miery ovplyvňuje budúci telesný a duševný vývin dieťatka. Aj naďalej sa snažte uprednostňovať pravidelnú, kvalitnú a pestrú stravu a prijímať tak vyvážené množstvo vitamínov, minerálov, bielkovín a sacharidov. Stravu môžete v tehotenstve rovnako spestriť špeciálnymi tyčinkami, dopĺňajúcimi telu potrebné živiny, ktoré si od Vás berie i Vaše maličké.

Je i v tehotenstve dôležitý pitný režim? Určite áno. Voda v tele napomáha nielen vylučovať škodlivé látky, rovnako má pozitívny vplyv na činnosti pečene a obličiek. Ich nedostatok môže spôsobovať zápchu, nadúvanie, ďalej únavu či bolesť hlavy. Môžete využiť i ponuku špeciálnych čajov či iných nápojov určených pre tehotné ženy. Tie pomáhajú regulovať trávenie, uvoľňovať napätie, vylučovať nadmerne zadržované tekutiny, obsiahnuté antioxidanty posilňujú imunitu a rovnako telu dopĺňajú potrebné živiny a vitamíny.

S akými problémami sa môžete v pokročilom štádiu tehotenstva stretnúť? 

·         Mnoho tehotných žien trpí problémom zápchy. To je spôsobené zvýšenou hladinou progesteronu a tlakom na oblasť konečníku. Veľa pite, hýbte sa a nezabúdajte na dostatok vlákniny (výborným zdrojom vlákniny sú napr. slivky).

·         Ďalším častým problémom je pálení záhy. V tomto prípade sa radšej vyhýbajte koreneným pokrmom, pred spaním môžete skúsiť vypiť pohár mlieka. V prípade pretrvávajúcich problémov je dobré sa poradiť so svojím lekárom.

·         Možno sa cítite nešikovná a nemotorná a rovnako zrejme bojujete s častým (v tehotenstve ale obvyklým) opuchaním nôh. To nie je nič neobvyklého. Pokiaľ je to len trochu možné, určite nezabúdajte na pohyb. Tempo a náročnosť samozrejme prispôsobte svojmu stavu. Prechádzky a občasné pretiahnutie na gymnastickej lopte či podložke Vám urobia dobre. Na kolektívnom cvičení pre tehotné (napr. joge či pilates) prídete do kontaktu s ďalšími budúcimi maminkami a môžete ich rovnako brať ako čiastočnú prípravu na samotný pôrod. Mimo iného si tu môžete nacvičiť, ako v priebehu pôrodu správne dýchať.

V prípade, že sa potrebujete rozptýliť, začítajte sa do knižky, doprajte si masáž alebo choďte do divadla či kina. Nezabúdajte však tiež veľa odpočívať a čerpať sily. Dieťatko má už dobre vyvinutý sluch, preto sa snažte si s ním veľa komunikovať a spoločne počúvať hudbu Vášho žánru. Následne určite v brušku ucítite pozitívnu reakciu.

S blížiacim sa pôrodom možno rastú Vaše obavy, jednak z pôrodu samotného, ale i obavy, či bábätko bude v poriadku a či sa o ňho dokážete postarať. Tieto myšlienky sú úplne normálne. Zájdite do kaviarne so svojou kamarátkou, ktorá má už toto obdobie za sebou, a ktorá Vás môže upokojiť. Určite budete pre Vaše dieťatko tou najlepšou maminkou na svete.  

Tip: V najbližšej dobe si už zrejme budete pripravovať tašku do pôrodnice.  Nižšie nájde tipy na veci, ktoré by vo Vašej taške nemali chýbať:  

·         pôrodnícke vložky,

·         jednorazové nohavičky,

·         prsné vložky,

·         masť na bradavky,

·         odsávačka materského mlieka,

·         plienky jednorazové či látkové/bambusové,

·         vlhčené obrúsky,

·         masť na zapareniny,

·         dudlík,

·         čaj pre tehotné a kojace ženy.

Čo si však do pôrodnice máte sama priniesť a čo Vám naopak pôrodnica poskytne, je veľmi individuálne. Presnejšie informácie určite nájdete na webe konkrétnej nemocnice. 

 

 

Odporúčame!

161 4

alverde Mama Glück Creme Oil sprchovací krém, 200 ml

Jemné zloženie na rastlinnej báze čistí namáhanú pokožku počas tehotenstva i po ňom. alverde Mama Glück Creme Oil sprchovací krém poskytne Vašej pokožke extra porciu zmesi bohatej na slnečnicový olej a extrakt slezu. Príjemná vôňa rozmazná Vaše telo a zabezpečí okamihy šťastia.


 

alverde Mama Glück telové maslo, 200 ml

S hodnotnou kombináciou  extraktov zo slezu divého, bambuckého masla a oleja z pupalky podporuje elasticitu a pružnosť pokožky počas tehotenstva. Vďaka intenzívnej starostlivosti bude pokožka jemná a hladká. Rozmaznávajúca vôňa sa stará o pocity šťastia počas používania. Jemná denná masáž môže predísť tehotenským strijám.

babylove Mama masážny krém, 150 ml

Babylove Mama masážny krém so slnečnicovým olej sa postará o Vašu pokožku spoľahlivo a zanechá ju hydratovanú. Vďaka jemnému zloženiu sa ľahko nanáša a pri pravidelnom používaní vedie k minimalizovaniu strjí. 


 

DAS gesunde PLUS slivkový nápoj, 0,75 l

Nealkoholický nápoj pripravený z extraktu zrelých sušených sliviek a koncentrátu jablčnej šťavy. Účinný pri problémoch so zápchou. Je možné ho piť zriedený s vodou, ale aj nezriedený.


 

babylove Mama masážny olej, 250 ml

Ošetrujúci olej so slnečnicovým olejom hydratuje pokožku, podporuje jej obrannú funkciu a robí ju jemnou a vláčnou. Bohatá receptúra dodá pokožke väčšiu elasticitu a pri pravidelnom používaní predchádza tvorbe tehotenských strií. S hodnotným olivovým a mandľovým olejom. Dermatologicky testované.

alverde Mama Glück telový olej, 100 ml

Telový olej podporuje hodnotnú kombináciu extraktov z divého slezu a hodnotných rastlinných olejov ako pupalkový, jojobový a olivový olej elasticitu a pružnosť pokožku, počas tehotenstva. Intenzívna starostlivosť o pokožku sa stará o príjemný hladký a zamatový pocit.

DAS gesunde PLUS A-Z Mama, tablety, 60 ks

Výživový doplnok s vitamínmi, minerálnymi látkami a stopovými prvkami vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.