Zdieľať a tlačiť

color #000000
color #000000
260 1

Profissimo odtokové sitko, 2 ks

Nerezové, z ušľachtilej ocele. Ideálne pre drezy a umývadlá. 

Profissimo hubkové utierky, 5 ks

Vysoko kvalitné, pevné a savé hubkové utierky pre celú domácnosť.

Denk mit osviežovač do umývačky riadu, 6 ml

Osviežovač s citrónovou vôňou sa stará o dlhotrvajúcu vôňu a neutralizuje nepríjemné pachy. 

Denk mit tablety do umývačky riadu Revolution, 40 ks

Tablety do umývačky odstraňujú usadené nečistoty a zároveň sú šetrné k riadu. 

Denk mit odstraňovač vodného kameňa, 2 x 25 g

Ľahko a rýchlo odstráni usadeniny z vody v kávovaroch, varných konviciach a iných ohrievačoch vody. 

Šetrenie energie: Tipy do kuchyne

Úspora energie šetrí nielen životné prostredie, ale aj peniaze v peňaženke. Predovšetkým v kuchyni sa nachádza veľa „požieračov“ energie. S týmito 15 tipmi do domácnosti určite ušetríte.

Foto: shutterstock/daylightistanbul studio


 

Využite tieto tipy pri varení svojho obľúbeného jedla, do ktorého pridáte aspoň jeden výrobok značky dmBio. Fotku spolu s receptom a použitým výrobkom dmBio pridajte na www.my.mojadm.sk a hrajte o Školu varenia alebo ďalšie hodnotné ceny. 


 

Tipy pre úsporu energie pri varení  


 

1.Využívanie zvyškového tepla 

Vypínate sporák, iba keď je vaše jedlo kompletne hotové? Od teraz to môžete robiť trochu skôr. Zvyškové teplo na spodku hrnca a aj varná platňa vydávajú silné teplo ešte niekoľko minút po vypnutí. To žiaľ neplatí pri indukčnom alebo plynovom variči.

2.Varná kanvica namiesto horúcej platne sporáka? 

Varná kanvica je najrýchlejšia a energeticky najšetrnejšia metóda pre zohrievanie vody. Kanvica slúži výborne nielen na prípravu čaju, ale aj na zovretie vody pre vajíčka, cestoviny a pod. Zovretú vodu následne vylejte do hrnca a pokračujete v príprave jedla. Dôležité pre toto zariadenie je pravidelné odvápňovanie. Pretože čím menej vodného kameňa sa nachádza na ohrevnej tyči, tým je proces ohrievania rýchlejší – aj toto šetrí elektrickú energiu a peniaze.

3.Správna pokrievka na hrniec 

Varenie s pokrievkou na hrnci nie je iba oveľa rýchlejšie, ale šetrí aj veľa energie. Pokrievka by mala pasovať presne na hrniec tak, aby cez žiaden otvor neunikalo teplo. Hrniec zasa potrebuje správnu veľkosť sporákovej dosky. Pri malých hrncoch a veľkých varných doskách sa spotrebováva zbytočne veľa energie.


 

Tipy pre úsporu energie pre pečení  


 

4.Cirkulujúci vzduch pri varení. 

S funkciou cirkulujúceho vzduchu ušetríte pri varení veľké množstvo energie. S touto funkciou je teplo lepšie distribuované a rovnomerne vyžarované  na všetky strany jedla. Z tohto dôvodu si nastavte nižšiu teplotu, čím skrátite dobu pečenia a ušetríte peniaze.

5.Dvierka na rúre nechajte zatvorené 

Zakaždým, keď otvoríte dvierka na rúre, energia uniká. Nechajte ich z tohto dôvodu počas pečenia zatvorené. Okno na rúre by malo byť vždy čisté, aby ste mali nepretržite dobrý výhľad na pripravované jedlo.

6.Nepredhrievajte rúru 

V mnohých receptoch znie inštrukcia: Predhrejte rúru. To však znamená, že sa spotrebováva množstvo energie v prázdnej rúre. Skúste pripraviť nejaké jedlo bez predhrievania rúry. Ak vaša mrazená pizza chutí rovnako ako obvykle, pokojne aplikujte tento tip častejšie.

7.Hriankovač namiesto rúry  

Hriankovač spotrebováva omnoho menej energie ako rúra. Opečte si do chrumkava vaše raňajkové pečivo na vrchu hriankovača.

 

Tipy pri umývaní riadu 


 

8. Používajte umývačku riadu namiesto ručného umývania  

Moderné umývačky riadu spotrebovávajú menej energie ako ručné umývanie. Takže, ak máte umývačku riadu, určite ju využite! Neoplachujte ručne riad, predtým ako ho vložíte do umývačky – samozrejme pokiaľ nie je nadmieru špinavý. Toto zdvojnásobuje spotrebu energie a vody.

9.Plne naložená umývačka riadu  

Zapnite umývačku iba ak je plne naložená, avšak, neprepchávajte ju zbytočne. Ak sa časti riadu navzájom dotýkajú, nie je riad poriadne čistý a potrebuje druhé kolo umývania.


 

Šetrenie energie pri mrazení a chladení 


 

10.Odmrazujte chladničku a mrazničku pravidelne 

Vrstva ľadu v chladničke a mrazničke výrazne zvyšuje spotrebu elektrickej energie. Práve z tohto dôvodu sa odporúča chladničku aj mrazničku pravidelne odmrazovať. Ak cestujete na dovolenku, vypnite obidve zariadenia úplne.

11.Do chladničky iba studené jedlo 

Do chladničky dávajte iba kompletne vychladené jedlo. Inak zariadenie spotrebúva viac energie na vychladenie jedla a dosiahnutie ideálnej teploty.

12.Chladnička na správnom mieste 

Čím je miesto chladnejšie, tým spotrebováva chladnička menej elektrickej energie. Umiestnite chladničku čo najďalej od umývačky riadu, rúry a kúrenia. Tiež je potrebné vyhnúť sa umiestneniu chladničky na priame slnko pri okne.

13.Správne naplnená chladnička je taktiež úspora energie 

Takmer prázdna chladnička potrebuje viac energie ako tá naplnená. Dôvod? Vzduch je zlým nosičom chladu. Aj pri častom otváraní chladničky, uniká viac energie. To ale neznamená, že musíte teraz nakupovať viac potravín. Jednoducho umiestnite do chladničky naplnené fľaše s vodou ako chladiaci prvok.

 

A ešte... 


 

14.Znovu použiteľný namiesto jednorazového  

Aj keď už existuje veľká ponuka jednorazových obalov, používajte tašky, plechovky a krabice viackrát.

15.Vyberajte veci zo zástrčky 

Zariadenia v "standby" režime míňajú zbytočne elektrinu aj peniaze. Vyberte preto zo zástrčky varnú kanvicu, kávovar a pod. Pozor pri zariadeniach s programovateľnými funkciami.  Keď ich odpojíte, dajte si pozor aby naprogramované funkcie, ako napr. automatický štart kávovaru, boli ráno deaktivované.