Zdieľať a tlačiť

color #000000
color #000000

Tipy na stravovanie

Podpora vedomej výživy

 

Výživa je dôležitým základom pre fyzické a duševné zdravie človeka. Preto by sme vám chceli uviesť pohľad na rozdielne spôsoby stravovania a stravou podmienené choroby. Stravou podmienené choroby existovali pravdepodobne už odjakživa. Bohužiaľ sa však v dnešnej dobe s nimi stretávame stále častejšie. Má to rôzne príčiny. Podľa správ Nemeckej spoločnosti pre výživu je obzvlášť nadváhou postihnutá viac ako polovica nemeckého obyvateľstva. Počet detí a mládeže, ktorí na základe nedostatku pohybu a nedostatočnej výživy trpia nadváhou, stúpa v obávajúcom množstve. Podobná situácia je aj u nás. Podobne pribúdajú aj ľudia, ktorí trpia na diabetes militus typ 2. Aj alergie a neznášanlivosť, ako napr. intolerancia laktózy alebo gluténu, sa podľa expertov, vyskytujú čoraz častejšie.

 

Všeobecná výživa

"Tá" správna výživa neexistuje

Je jedálniček bohatý na sacharidy a vlákninu optimálny? Alebo by sme mali do nášho jedálnička zaradiť viac bielkovín? Objavením nízko-sacharidovej diéty (low-carb diéta) a diéty na základe teórie glykemického indexu (GI) sa neistota o správnom stravovaní ešte viac prehĺbila. Kto by sa chcel stravovať podľa vedecky zistených poznatkov, ten by sa mal držať jednoduchých pravidiel Nemeckej spoločnosti pre výživu.
Experti na výživu sa nevedia zhodnúť, ako by mala vyzerať optimálna výživa. Napriek tomu platí, dať vo výžive obzvlášť dôraz na všeobecné zdravie a v neposlednom rade vyhýbanie sa stravou podmieneným civilizačným chorobám. K nim patria napr. nadváha, artérioskleróza (vápenatenie ciev), diabetes melitus typ 2, zápcha a vysoký krvný tlak. Potreba energie tela je pokrytá makro výživnými látkami, sacharidmi, tukmi a bielkovinami, pričom voda slúži ako stavebná látka pre bunky, ako rozpúšťadlo a ako regulátor telesnej teploty.
Telo je závislé aj na príjme mikro výživných látok. Tu sa jedná o vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, ktoré plnia v organizme dôležitú funkciu výmeny látok. Nadbytok, tak ako aj nedostatok týchto látok môže viesť k problémom. Už dlhú dobu je povolená výživa bohatá na sacharidy a vlákninu s nízkym obsahom tuku, ktorá v praxi znamená: chlieb, rezance a obilniny ako základ, mliečne produkty, vajíčka, mäso a hydinu s mierou, tuk menej ako 30% denného energetického prísunu. Protipól opisuje tzv. nízko-sacharidová (low-carb diéta) alebo diéta na základe teórie GI, ktoré si v posledných rokoch nachádzajú vždy viac stúpencov.

Za týmto pojmom sa skrýva výživové odporúčanie, ktorého posolstvo znie: Veľa bielkovín a „správny“ tuk. Sacharidy by sa mali prijímať len s mierou, považujú sa za príčinu nadváhy. Prečo? Sacharidy sa v tele menia na glukózu (hroznový cukor), prebytky sa v pečeni menia na tuk a ukladajú sa v tukových bunkách. Negatívne posudzované sú najmä potraviny s vysokým glykemickým indexom (GI). GI uvádza pôsobenie rastúceho množstva cukru v krvi u potravín, ktoré obsahujú sacharidy. Potraviny s vysokou energetickou hodnotou a malou výživovou hodnotou ako napr. biely chlieb, lúpaná ryža a sladkosti majú vysoký GI. Celozrnné produkty majú nízky GI a preto by mali byť uprednostňované. Potraviny bez alebo len s malým obsahom sacharidov ako napr. mäso, ryby, mliečne produkty, vajíčka a zelenina majú podobne nízky GI. Kritici tejto formy výživy upozorňujú, že súvislosť medzi GI a nadváhou nebola doteraz dokázaná. Okrem toho je GI ovplyvnený zložením jednotlivých jedál ako aj individuálnymi faktormi. Možné dlhodobé následky spôsobené vysokou spotrebou živočíšnych produktov ako vysoké riziko rakoviny alebo dny nie sú ešte definitívne vyjasnené.

 

Všeobecné odporúčania: 

Nemecká spoločnosť pre výživu zostavila z vedeckých poznatkov jednoduché pravidlá. Slúžia ako orientácia pre plnohodnotnú a vyváženú výživu.

1. jesť všestranne
2. dostatok obilninových produktov (najlepšie celozrnné) a zemiaky
3. zelenina a ovocie – najlepšie 5 porcií za deň
4. denne mlieko a mliečne produkty, 1 – 2 x do týždňa ryby, mäso, saláma ako aj vajíčka s mierou
5. málo tuku a na tuk bohatých potravín – uprednostniť rastlinné oleje
6. cukor a soľ s mierou
7. dostatok tekutín – okolo 1,5 l vody alebo nízko-kalorických nápojov za deň, alkohol len v malých množstvách
8. jedlo pripravovať chutne a šetrne
9. doprajte si čas, vychutnajte si Vaše jedlo
10. kontrolujte si váhu a zostaňte v pohybe

Výživa by mala byť teda najmä rastlinná, sú uprednostňované i dostatočne spracované potraviny. Odporúčané sú obzvlášť potraviny z ekologického poľnohospodárstva ako regionálne a sezónne potraviny. Pri všetkých pravidlách by sa nemalo zabúdať, že každý človek je iný a pre každého jednotlivca môže optimálna výživa vyzerať inak.

 

Ďalším tipom na stravovanie bude: "Vegetariánska strava".